Załącznik do Uchwały nr 4/92 Walnego Zgromadzenia Członków K.Ż.”Nysa” z dnia 1992.11.22 z póĹşniejszymi zmianami łącznie z ostatnią aktualizacją uchwaloną na Walnym Zebraniu w dniu 27 marca 2011r.
Postanowienia ogólne
§1
- Klub Żeglarski „Nysa” w skrócie KŻ”Nysa” zwany dalej Klubem jest stowarzyszeniem działającym na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach ( Dz.U. nr 20 poz.104 z póĹşniejszymi zmianami) oraz niniejszego statutu i jest Organizacją Pożytku Publicznego.
- Klub jest stowarzyszeniem o zasięgu lokalnym i swoim terenem działania obejmuje gminę Nysa.
- Siedziba Klubu mieści się w Głębinowie.
§2
- Celem Klubu jest organizacja i popularyzacja sportów wodnych a w szczególności: żeglarstwa, sportów motorowodnych oraz windsurfingu.
- Cele, o których mowa wyżej Klub realizuje w oparciu o posiadaną bazę materialną, społeczną pracę członków oraz pozyskane w toku działalności środki finansowe. W uzasadnionych przypadkach członkowie Klubu mogą być zatrudniani na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia do wykonywania czynności określonych potrzebami Klubu i wymaganiami regulowanymi przez odrębne przepisy.
§3
- Klub szczególną opieką otacza młodzież szkolną w zakresie organizacji i popularyzacji sportu żeglarskiego oraz prowadzi działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień alkohol, narkomania i inne.
- W tym zakresie Klub zapewnia organizację uprawiania żeglarstwa wyczynowego w młodzieżowych klasach sportowych oraz popularyzację żeglarstwa morskiego.
- Realizacja celów oraz działalność klubu zawarta w paragrafie 2 i 3 pkt.1, 2 może być prowadzona jako działalność odpłatna i nieodpłatna.
- Decyzje o formie odpłatności realizacji poszczególnych celów i działań będą podejmowane poprzez odrębne uchwały Zarządu Klubu.
§4
Godłem Klubu jest herb miasta Nysy z wkomponowaną skośnie biało-czerwono-białą wstęgą z napisem KŻ, a w obramowaniu blankowym umieszczony jest napis Nysa.
Członkowie
§5
- Klub jest stowarzyszeniem ogólnodostępnym dla osób, które dają rękojmię realizacji celów i zadań statutowych Klubu. Osoby niepełnoletnie mogą stać się członkami Klubu na zasadach określonych w ustawie.
- Warunkiem przyjęcia na członka jest złożenie pisemnej deklaracji. Podpisana przez wstępującego do Klubu deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a w przypadku posiadania stopni żeglarskich, motorowodnych, klas sportowych – stopień, klasę sportową, staż i ważniejsze osiągnięcia. Deklarację składa się na ustalonym przez Zarząd wzorze, dołączając dowód wpłaty opłaty wpisowej.
- Organem właściwym do rozpoznania złożonej deklaracji jest Zarząd, który podejmuje w tej sprawie stosowną uchwałę.
- Do uchwały odmawiającej nabycia praw członka Klubu, zainteresowany może złożyć pisemne odwołanie do Komisji Rewizyjnej w terminie 14 dni od daty otrzymania odmowy. Decyzja Komisji jest ostateczna.
§6
- Obowiązki członków Klubu:
- branie czynnego udziału w pracach Klubu, stosowanie się do postanowień statutu, regulaminów oraz uchwał i decyzji władz Klubu,
- regularne opłacanie składek członkowskich w wysokości i terminie ustalonych przez Walne Zebranie,
- ochrona mienia Klubu i mienia członków, służących do realizacji celów statutowych.
- przestrzeganie zasad zwyczajowej etyki żeglarskiej.
- Członek Klubu ma prawo:
- korzystać z urządzeń sportowych i sprzętu będącego w posiadaniu Klubu,
- reprezentowania barw Klubu w zawodach i imprezach sportowych, turystycznych oraz noszenia odznaki i stroju sportowego o barwach Klubu,
- czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Klubu.
§7
- Członkostwo Klubu ustaje na skutek:
- rezygnacji z członkostwa złożonej w formie pisemnej,
- śmierci,
- nieopłacenia składki członkowskiej,
- wykluczenia z Klubu w przypadku:
- działania na szkodę Klubu,
- nieprzestrzegania postanowień Statutu, regulaminów oraz uchwał i decyzji władz.
- Decyzję w sprawie ustania członkostwa w przypadkach, o których mowa w pkt. 4 podejmuje Zarząd. Od decyzji tej przysługuje prawo odwołania do Walnego Zebrania za pośrednictwem Komisji Rewizyjnej w terminie jednego miesiąca. Komisja do czasu rozpatrzenia odwołania, może zawiesić uchwałę Zarządu, do czasu rozpoznania przez Walne Zebranie.
§8
- Członkowie Klubu stosownie do swoich zainteresowań mogą tworzyć w ramach Klubu sekcje.
- Sekcja Klubu działa w oparciu o własny regulamin, który nie może być sprzeczny z postanowieniami statutu i podlega zatwierdzeniu przez Zarząd. Od odmowy zatwierdzenia regulaminu przysługuje sekcji odwołanie do Walnego Zebrania.
Władze klubu
§9
Władzami Klubu są:
- Walne Zebranie,
- Komisja Rewizyjna,
- Zarząd.
§10
Uchwały władz Klubu zapadają przy obecności co najmniej połowy ich członków w drodze głosowania jawnego, zwykłą większością głosów w drodze głosowania jawnego. W sprawach osobowych, w tym wyboru władz klubu, przeprowadza się głosowanie tajne. W przypadku Walnego Zebrania wymagane kworum nie obowiązuje w tzw. II terminie, przyjętym zwyczajowo po upływie 30 minut od I terminu.
§11
- Najwyższą władzą Klubu jest Walne Zebranie. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz, podejmowanie uchwały należy do Walnego Zebrania.
- Walne Zebranie zwołuje Zarząd co najmniej 1 raz w roku, z tym, że jedno z nich powinno się odbyć w I kwartale roku kalendarzowego.
- Inicjatywa zwołania Walnego Zebrania przysługuje również Komisji Rewizyjnej. Zarząd zobowiązany jest zwołać Walne Zebranie na żądanie co najmniej 1/3 liczby członków.
- Upoważnienie do zwołania Zebrania obejmuje również prawo do zamieszczania spraw objętych porządkiem obrad.
- Zarząd zawiadamia o terminie i miejscu Zebrania w sposób zwyczajowo przyjęty. Jeżeli waga podejmowanych rozstrzygnięć ma charakter istotny dla Klubu, Zarząd ma obowiązek dokonania zawiadomienia w formie pisemnej, z 14-dniowym wyprzedzeniem.
§12
- Zarząd kieruje całokształtem działalności Klubu, zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania członków, reprezentując go na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem.
- Zarząd składa się z 5 członków, tj. komandora, skarbnika, sekretarza oraz 2 Członków. Wyboru dokonuje się z nieograniczonej liczby kandydatów.
- Członków Zarządu wybiera Walne Zebranie i mogą oni być odwołani przez ten organ w każdym czasie.
- Uzupełnienie składu Zarządu odbywa się w trybie jego wyboru.
- Członek Zarządu nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§13
- Zarząd upoważniony jest do zaciągania w imieniu Klubu zobowiązań finansowych w wysokości ustalonej przez Walne Zebranie oraz do wykonywania zwykłego zarządu mieniem Klubu, w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.
- Oświadczenia woli w imieniu Klubu składają co najmniej dwaj członkowie Zarządu lub jeden członek Zarządu i osoba przez Zarząd upoważniona (pełnomocnik).
- Oświadczenia, o których mowa wyżej, składa się w ten sposób, że pod nazwą Klubu osoby upoważnione do ich składania zamieszczają swoje podpisy.
§14
- Zarząd zobowiązany jest do stworzenia warunków realizacji celów statutowych. W tym zakresie upoważniony jest do wydawania przepisów regulujących zasady bezpieczeństwa, korzystania ze sprzętu pływającego, zasad korzystania z przystani itp.
- Zarząd na bieżąco ustala zasady odpłatnego korzystania z majątku Klubu.
§15
- Zarząd ustala roczne plany działalności wraz z preliminarzem dochodów i wydatków.
- Plany te podlegają zatwierdzeniu przez Walne Zebranie.
- Po zakończeniu roku Zarząd przedstawia sprawozdanie z wykonania tych planów.
- Komisja Rewizyjna po zapoznaniu się z treścią sprawozdania występuje z wnioskiem o rozpoznanie przez Walne Zebranie sprawy udzielenia absolutorium członkom Zarządu.
- Fakt nieudzielenia absolutorium członkowi Zarządu jest równoznaczny z jego odwołaniem.
§16
- W przypadkach nie cierpiących zwłoki, a uzasadnionych interesami Klubu, Komandor może podejmować decyzje jednoosobowo. Decyzje te podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
- Komandor przewodniczy i prowadzi Walne Zebranie oraz posiedzenie Zarządu.
§17
- Organem Kontroli wewnętrznej Klubu jest Komisja Rewizyjna, składająca się z 3 członków, wybieranych na okres 2-letniej kadencji.
- Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego, który organizuje i kieruje pracami Komisji.
- Wybór i uzupełnienie Komisji Rewizyjnej dokonuje się w trybie jak dla Zarządu.
- Walne Zebranie może odwołać członka Komisji Rewizyjnej przed upływem kadencji.
§18
- Do zakresu działania Komisji należy nadzór i kontrola działalności Klubu, a w szczególności:
- podejmowanie uchwał w sprawie czynności prawnych między Klubem, a członkami Zarządu oraz reprezentowanie Klubu przy tych czynnościach (do reprezentowania Klubu wystarczy 2 członków Komisji przez nią upoważnionych).
- składania Walnemu Zebraniu sprawozdań zawierających wyniki kontroli i ocenę działalności Klubu,
- rozpatrywania skarg na działalność Zarządu.
§19
1. Nie można być jednocześnie członkiem Komisji i Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- a. Nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- b. W razie konieczności Komisja może wyznaczyć jednego lub kilku ze swoich członków do czasowego pełnienia funkcji członka (członków) Zarządu.
2. Członkowie Komisji i Zarządu nie mogą brać udziału w głosowaniach wyłącznie ich dotyczących.
§20
Członek Zarządu lub Komisji winny czynu lub zaniedbania, przez które Klub poniósł szkodę, odpowiada za nią osobiście.
Gospodarka klubu
§21
- Działalność statutowa Klubu związana z koniecznością wydatkowania środków finansowych, podejmowania zobowiązań prowadzona jest w oparciu o preliminarz i plan, o którym mowa w §15.
- Zarząd Klubu po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Rewizyjnej może dokonać odstępstw od uchwalonego planu, gdy jest to uzasadnione interesem Klubu.
§22
- Na dochody Klubu składają się:
- składki członkowskie i wpisowe w wysokości ustalonej przez Walne Zebranie,
- dotacje, darowizny, zapisy,
- środki uzyskane z prowadzonej na mocy odrębnych przepisów działalności gospodarczej.
- dochody z nieruchomości i ruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu Klubu,
- wpływy z działalności statutowej.
- Uchwała podjęta przez organy Klubu dotycząca zaciągania zobowiązań finansowych, powinna wskazać Ĺşródła jej pokrycia.
- Klub może prowadzić działalność gospodarczą , a dochody uzyskane z tego tytułu służą realizacji celów statutowych.
§22a
Klub nie może:
- Udzielać pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Klubu w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie , członkowie organów oraz pracownicy klubu pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami bliskimi.
- Przekazywać majątku na rzecz swoich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Wykorzystywać majątku na rzecz członków Klubu, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego Klubu.
- Dokonać zakupu towaru lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Klubu, członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Postanowienia końcowe
§23
- Zmiana statutu następuje w drodze uchwały podjętej przez Walne Zebranie większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków Klubu.
- W zakresie, o którym mowa wyżej nie stosuje się §10, w zakresie tzw. II terminu.
- Przy obliczaniu wymaganej większości głosów uwzględnia się głosy oddane za i przeciw.
§24
- Rozwiązanie Klubu następuje w przypadkach przewidzianych przepisami, które mają charakter bezwzględnie obowiązujący.
- Rozwiązanie Klubu może nastąpić również w przypadku podjęcia uchwały w tym zakresie przez Walne Zebranie, w trybie i na zasadach określonych w § 23 dotyczącym zmian statutu.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Klubu, Walne Zebranie członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Klubu.
§25
Prawo interpretacji i wykładni postanowień niniejszego Statutu, w sytuacjach związanych z działalnością statutową Klubu przysługuje Zarządowi, chyba że Komisja Rewizyjna lub Walne Zebranie dokona odmiennej interpretacji.