1980

Sejmik Żeglarski O.Z.Ż. w Opolu , który odbył się dnia 20.01.1980 wybrał naszego kolegę Zbigniewa Wawrzkiewicza na V-ce przewodniczącego ds. turystyki, wychowania i propagandy.

Sezon żeglarski 1980 r rozpoczęliśmy z czterdziestoma zawodnikami wyczynowymi. Pod kierownictwem Zarządu Sekcji, kadry trenersko-instruktorskiej rozpoczęły się treningi na sali gimnastycznej, mające na celu ogólny rozwój fizyczny oraz zajęcia teoretyczne ze znajomości przepisów i taktyki regatowej.

Jednak od początku roku musimy walczyć o przetrwanie z powodu braku funduszy na działalność, ponieważ opiekująca się nami Spółdzielnia Inwalidów w Nysie odmówiła nam swej pomocy finansowej, co w kwietniu spowodowało rezygnację komandora sekcji ze swojej funkcji. W czerwcu nowym komandorem został wybrany Józef Chirkowski i działalność była kontynuowana dzięki pomocy finansowej ze strony Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych Biała Nyska.

W maju członkowie i działacze sekcji zmontowali społecznie hangar blaszany powiększając tymczasową bazę nad jeziorem.

Działalność sportową rozpoczęto regatami o Mistrzostwo Okręgu Juniorów, które odbyły się dnia 3-6.07. W tych regatach J. Kochanowski zajął drugie miejsce. Inni zawodnicy plasowali się na końcu stawki zawodników.

W dniach 25.06-19.07 nasi koledzy z sekcji brali udział w rejsie €žBiesem€ do Finlandii i Szwecji odwiedzając takie porty jak: Helsinki, Visy, Kalmar. Rejs prowadził Zbigniew Wawrzkiewicz, a załogę stanowili między innymi: J. Chirkowski, Zb. Zawiślak, R. Wołowiec, Zb. Szostak, J. Chłodnicki, J. Kowalski, A. Jastrzębski.

Dużym sukcesem zakończyły się regaty o Puchar Polski Południowej, w których w klasie „Cadet” pierwsze miejsce zajęła załoga J. Maćków i M. Jurzyna.

W sierpniu nasi działacze uregulowali dzierżawę terenu od Zarządu Wodnego we Wrocławiu co zlikwidowało główną przeszkodę na drodze do budowy stałego ośrodka, a w sierpniu został przeniesiony domek kempingowy z ośrodka w Otmuchowie na nasz teren tworząc bazę dla żeglarzy rekreacyjnych i turystów, oraz została zakończona budowa dwóch domków przez KPGR- Biała Nyska.

Sezon regatowy zakończyliśmy podsumowaniem wyników sportowych, w których nasi zawodnicy zdobywali klasy sportowe. W klasie I zdobyte 5 klas, w klasie II – dziesięć, w klasie młodzieżowej złotej 3, a w klasie młodzieżowej brązowej – 10.

1981

Po słabych wynikach ubiegłorocznych naszych zawodników opracowaliśmy plan startów w klasach: 470, 420, Cadet, FINN i Optymist planując 12 startów na różnych regatach.

W dniu 10.03 wybrano nowy Zarząd Sekcji Żeglarskiej w składzie: Jerzy Jałoszyński – komandor, Zbigniew Wawrzkiewicz – V-ce komandor, Andrzej WoĹşniak €“ skarbnik, Anna Mikołajewicz- sekretarz, Mieczysław Michalski- członek, Tadeusz Gromada  – członek.

W marcu podczas wyborów Zarządu Klubu MZKS NYSA czterech naszych kolegów: Zb. Wawrzkiewicz, J. Jałoszyński, A. WoĹşniak, M. Michalski wybrano w skład zarządu. Fabryka Samochodów Dostawczych przekazuje dla sekcji dwie używane Omegi, które po remoncie wykonanym przez grupę turystyczną będą bazą sprzętową dla szkolenia i turystyki. Zbigniew Wawrzkiewicz zdobywa jako drugi członek naszej sekcji stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej oraz organizuje kurs żeglarski w którym wzięło udział 17 osób. W kwietniu udało się załatwić fundusz na pół etatu dla bosmana, którym został Zb. Buczkowski.

Zawodnicy wyczynowi pod koniec kwietnia rozpoczęli treningi na wodzie przygotowując się do startów. Pierwszym startem były regaty klubowe na Jeziorze Nyskim odbyte 2.05, a następne regaty w Otmuchowie w dniach 24-25.05 o Puchar Wojewódzkiej Federacji Sportu w Opolu. Nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:

 • w klasie Cadet J. Maćków i J.Jurzyna zajęli 2 miejsce na  11 startujących, a J. Hajda i J. Nawrocki 4 miejsce
 • w klasie 420 M. Soblik i J. Ruciński zajęli 3 miejsce na 5 startujących
 • w klasie 470 A. Leoniec i M. Frajter zajęli ostatnie miejsce w swej klasie.

Drużynowo MZKS zajął 3 miejsce na cztery startujące zespoły.

W eliminacjach strefy Sudeckiej do półfinałów VIII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży na jeziorze Turawa nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca w poszczególnych klasach:

 • w klasie 420 M. Soblik i J. Ruciński zajęli pierwsze miejsce, co należy uznać za duży sukces
 • w klasie Cadet R. Gałka i J. Cogiel zajęli 6 miejsce  na 26 startujących, a J. Maćków i M. Jurzyna wywalczyli 10 miejsce.

W dniach 17-18.06 odbywają się Mistrzostwa Okręgu Juniorów na jeziorze Turawa, gdzie mistrzem okręgu w klasie FINN  został J. Kochanowski, natomiast w klasie Cadet – R. Gałka i J. Cogiel zajęli 2 miejsce zdobywając v-ce mistrzostwo, a J. Maćków i M. Jurzyna zajęli 4 miejsce na 16 startujących. Natomiast w klasie 470 – A. Leoniec i M. Frajter zajęli 2 miejsce na 12 startujących. Te regaty zaliczyliśmy jako udane dla naszej sekcji.

Nieco gorsze wyniki uzyskaliśmy w eliminacjach Strefy Sudeckiej do Mistrzostw Polski Juniorów w dniach 19-23.06 w Turawie gdzie nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:

w klasie FINN J. Kochanowski 4 miejsce  na 6 startujących, a w klasie 420 –  M. Soblik i J. Ruciński 1 miejsce, a A. Leoniec i M. Brajtner zajęli 8 miejsce na 12 startujacych.

W czerwcu zakończony został kurs na stopień żeglarza i sternika jachtowego, który ukończyło razem 11 osób, w tym 5 na sternika jachtowego. W regatach odbytych w lipcu na Zalewie Kamieńskim jako półfinały eliminacyjne do Spartakiady Młodzieży z naszej sekcji startowali w klasie 420 M. Soblik i J.Ruciński, ale niestety nie zakwalifikowali się, natomiast na drugim półfinale w Krynicy Morskiej w sierpniu, załoga ta wywalczyła awans do finału.

W lipcu otrzymaliśmy trzy nowe optymisty oraz uruchomiliśmy motorówkę ze stacjonarnym silnikiem.

Następne regaty to Mistrzostwa Okręgu Seniorów, które odbyły się w dniach 9-12 .07 na jeziorze Nyskim, gdzie nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:

 • w klasie 420 –  M. Soblik i J. Ruciński zdobyli tytuł mistrza okręgu
 • w klasie 470 –  K. Szczepan i J. Szczygieł  miejsce 3 na 4 startujacych
 • w klasie FINN – T. Michalski zajął 3 miejsce na 3 startujących
 • w klasie OK – P. Skoczeń zajął 2 miejsce na 3 startujące łodzie

W dniach 10-21.08 żeglarze turyści Z. Malinowski, A. Jastrzębski, Zb. Zawiślak, J. Terpiłowski, R. Wionczek, J. Stempniewicz, A. Sikorski, P. Jastrzębski, B. Rybicki na jachcie €žBies€ pod wodzą Zbigniewa Wawrzkiewicza odbyli rejs do Szwecji, Danii i RFN.

Na regaty o Puchar Pucka w dniach 31.07-4.08 w klasie Cadet, pojechała jedna nasza załoga R. Gałka i J Cogiel, która zajęła dalekie 45 miejsce na 51 startujących.

Do finałów Spartakiady Młodzieży w żeglarstwie w dn. 22-28.08 na zatoce w Pucku z naszej sekcji zakwalifikowała się tylko jedna załoga M. Soblik i J. Ruciński w klasie 420, zajmując dalekie 22 miejsce na 27 startujących z powodu złamania masztu.

Ostatnimi regatami, w których wystartowali nasi zawodnicy, były zawody o Puchar Warszawskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego na Zalewie Zegrzyńskim w dniach 10-13.09 w klasie Cadet, gdzie J. Maćków i M. Jurzyna zajęli 35 miejsce na 44 startujacych.

W paĹşdzierniku odbyło się tradycyjne zakończenie sezonu żeglarskiego przy ognisku oraz podsumowanie rocznej działalności i osiągniętych wyników. Sezonie 1981nasi zawodnicy zdobyli 21 klas sportowych w tym: 10 klas drugich, 2 klasy młodzieżowe złote i 7 klas młodzieżowych srebrnych.

1982

To już kolejny rok, który rozpoczął się od kłopotów finansowych, ponieważ ZUP wypowiedział sekcji finansowanie energii elektryczne,j ale udało się znaleĹşć sponsora. W lutym sekcja sprzedała stary samochód marki Żuk, a w to miejsce zakupiła furgon marki €žNysa€, który został przerobiony na towos. Taki samochód lepiej zabezpiecza potrzeby sekcji oraz daje możliwość, że jeszcze będzie przynosił dochody przeznaczone na działalność sportową.

W kwietniu został zorganizowany kurs żeglarski pod kierownictwem Zb. Wawrzkiewicza, na który zaczęło uczęszczać 16 osób. W tym też czasie rozpoczęły się zajęcia na wodzie, a działacze sekcji posadzili na terenie ośrodka sadzonki drzewek topoli, które za parę lat na naszym terenie utworzą oazę zieleni, dającą lepsze warunki wypoczynku nad jeziorem Nyskim. W czerwcu Rada Miejska  w Nysie przekazała nam barakowóz, w którym utworzyliśmy świetlicę dla zawodników oraz szatnię na czas treningów najmłodszych pływających na optymistach.

W dniach 3-5.09 na jeziorze Nyskim odbyły się Mistrzostwa Okręgu Juniorów. Nasi zawodnicy startowali w klasach Optymist, Cadet, 420, Finn. Mistrzami Okręgu zostali :

 • w klasie Finn – J. Kochanowski został mistrzem okręgu
 • w klasie 420 – M. Soblik i J. Ruciński zostali mistrzami okręgu
 • w klasie Cadet – J. Cogiel i A. Emerich zajęli 5 miejsce
 • w klasie Optymist – R. Świderski zajął 11 miejsce
 • w klasie 470 – załoga A. Leoniec i Breiter zajęła 2 miejsce.

W tym czasie włączył się do pracy jako instruktor szkolący najmłodszych nasz były regatowiec Witold Tomaszewski będący obecnie nauczycielem w szkole podstawowej nr 5.

Kurs żeglarski ukończyło 9 osób, a dniach 22- 31.07 żeglarze turyści zorganizowali rejs na Wielkich Jeziorach Mazurskich na 5 łodziach, w którym uczestniczyło 25 osób.

W regatach eliminacyjnych strefy Sudeckiej do IX Spartakiady Młodzieży nasza załoga R. Gałka i J. Ruciński w klasie 420 zajęła 3 miejsce kwalifikując się do dalszych startów. W lipcu zorganizowany został pod namiotami na terenie naszego ośrodka obóz żeglarski dla 20 zawodników pod kierownictwem trenera Kazimierza Kochanowskiego. Po obozie na Mistrzostwach Polski Juniorów nasza załoga w klasie 420 – Gałka i Ruciński zajęła 36 miejsce na 42 startujących.

Tradycyjne regaty pod nazwą Maluch-82 odbyły się w Otmuchowie w dniach 25-26.09 w klasach Cadet i Optymist. W klasie Optymist nasi najmłodsi zawodnicy zajęli 8 miejsce K. Jałoszyński i 11 miejsce W. Wawrzkiewicz, a w klasie Cadet – J. Cogiel i Emerich zajęli 5 miejsce.

W dniach 9-10.10 w Turawie odbyła się tradycyjna impreza €žBiałe żagle na Turawie€, gdzie po długiej przerwie znów nasz zawodnik osiągnął indywidualny sukces, a był nim J. Cogiel będąc pierwszy w klasie Optymist. Tymi regatami zakończony został sezon startów naszych zawodników. Oficjalne zakończenie sezonu odbyło się pod koniec paĹşdziernika z jednoczesnym opuszczeniem bandery i wręczeniem dyplomów i drobnych upominków działaczom i zawodnikom. Na tej uroczystości wręczono zawodnikom zdobyte drugie złote Kółka Olimpijskie które otrzymali: M. Soblik, J. Ruciński, J. Kochanowski, Leoniec, Breitner, J. Nawrocki.

W działalności sportowej zajęliśmy 42 miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji klubów na sklasyfikowanych 196. Dochody przyniosła eksploatacja samochodu na wynajmie, co było dużym wsparciem dla działalności naszej sekcji żeglarskiej.

1983

Rok rozpoczął się od przyznania przez G.K.K.F.i S. Kazimierzowi Kochanowskiemu medalu €žZasłużony dla sportu€ za pracę trenerską i działalność na rzecz żeglarstwa.

Zarząd wraz z trenerem i instruktorami opracował plan pracy na najbliższy sezon, zwracając więcej uwagi niż dotychczas na stronę turystyczną żeglarstwa. Całą zimę odbywały się zajęcia z zawodnikami w sali gimnastycznej, mające na celu ogólny rozwój fizyczny zawodników oraz nauka przepisów regatowych i wiedzy ogólno-żeglarskiej.

W marcu naprawiano zniszczenia falochronu spowodowane w zimie przez wędkarzy, którzy rozbierali falochron paląc jego elementy by się ogrzać, a ogłoszona w tym miesiącu punktacja za osiągnięcia w turystyce żeglarskiej za 1982 rok dała naszej sekcji zdecydowanie pierwsze miejsce na OpolszczyĹşnie. Z początkiem kwietnia rozpoczeto nad jeziorem przygotowania sprzętu do sezonu żeglarskiego oraz treningów na wodzie. W dniu 30.04 nastąpiło oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego. W maju rozpoczęliśmy działalnością treningową zawodników regatowych oraz zajęcia praktyczne uczestników kursu żeglarskiego.

Zawodnicy rozpoczęli sezon regatowy od udziału w regatach o Puchar Pucka w Pucku odbytych w dniach 14-19. 05 startując w klasie Cadet i 420 bez sukcesów. W klasie Cadet – J. Cogiel i J. Sztandera zajęli dalekie 54 miejsce na 56 startujacych. Nie lepiej powiodło się w klasie 420 – R. Gałka i J. Nawrocki zajęli 11 miejsce na 14 startujących łodzi.

Start w tradycyjnych regatach okręgowych „Białe Żagle na Turawie” w dniach 4-5. 06.83 przyniósł naszym zawodnikom połowiczny sukces. W klasie Optymist – R Świderski był drugi, K. Jaroszyński – 4 , a M. Jurków – 5 na 15 startujących. Klasa Cadet wypadła trochę gorzej i tak: J. Cogiel i P. Semik zajęli 3 miejsce, a D. Mordarski i Emerich 7 miejsce na 8 startujących. Drużynowo w klasie Optymist nasz klub zajął I miejsce, a w klasie Cadet II miejsce. Ogółem w klasyfikacji K. S. NYSA zajął drugie miejsce.

Następnymi regatami w dniach 30. 06- 2. 07 była Wojewódzka Spartakiada Młodzieży w Otmuchowie w klasie Cadet i Optymist. W klasie Optymist nasz zawodnik M. Jurków odniósł sukces zajmując 1 miejsce. Inni zawodnicy naszego klubu wypadli w tych regatach słabo zajmując dalsze miejsca – R. Świderski był szósty, a K. Jałoszyński zajął 8 miejsce. W klasie Cadet też bez sukcesów, najlepsze miejsce naszej załogi J.Cogiel, P. Semik to 6, a załogi K. Kukułka i P. Duda – 9 na 12 startujących.

W Mistrzostwach Okręgu Juniorów w dniach 3-7. 07 na jeziorze Otmuchowskim odbywających się w klasach Finn, OK, 470 i  420 nasi zawodnicy wystartowali tylko w klasach 420 i 470 . Pierwsze miejsce w klasie 470 wywalczyła załoga W. Cogiel i J. Ruciński, a w klasie 420 pierwsze miejsce zajęła załoga R.Gałka i J. Nawrocki.

Eliminacje strefowe do IX Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w dniach 3-7.07.83 w Otmuchowie kolejny raz nie przyniosły sukcesu w formie zakwalifikowania się do następnej rundy walki naszym najlepszym zawodnikom w klasie 470 J. Cogiel i W. Wawrzkiewicz którzy zajeli 14 miejsce na 23 startujących. W klasie 420 R. Gałka i J. Nawrocki zajęli 2 miejsce i zakwalifikowali się do następnej rundy eliminacji.

W dniach 9-12.07.83 na jeziorze Nyskim odbyły się regaty o Mistrzostwo Okręgu Juniorów w klasie Optymist i Cadet. W klasie Optymist nasz zawodnik R. Świderski był dopiero trzeci, a w klasie Cadet nasza załoga była na 4 miejscu.

Zarząd sekcji zorganizował obóz, który rozpoczął się 9.07 a uczestniczyło w nim 20 osób z K.S. NYSA oraz 15 osób z K.S. Szczedrzyk pod kierownictwem Kazimierza Kochanowskiego. Obóz odbywał się pod namiotami na terenie naszego ośrodka nad jeziorem Nyskim. Regaty odbyte dnia 22.07.83 z okazji 22-lipca w klasie Optymist i Cadet były dla naszych zawodników pomyślniejsze, gdyż R. Świderski zajął 1 miejsce, a M. Jurków 2 miejsce. W klasie Cadet nasza załoga J. Cogiel i J. Sztandera zajeła dopiero 4 miejsce. Obóz żeglarski treningowo-wypoczynkowy zakończył się dnia 25.07.83r.

Kurs żeglarski rozpoczęty w zimie zakończył się egzaminem w Otmuchowie dla 16 osób. Egzamin na sternika jachtowego zdało 6 osób i 10 na stopień żeglarza.

W czasie gdy regatowcy szkolili się na obozie, nad jeziorem Nyskim w dniach 13.07-06.08 turyści Zbigniew Wawrzkiewicz, Waldemar Gąsowski, Jerzy Chłodnicki, Witek Wróblewski, Ryszard Dudek, Jurek Jałoszyński, Ryszard Zakoj, Ryszard Rogowski, Józef Łaćko i Marian Kowalski płynęli na s/y €žBies€ do Amsterdamu przez Kilonię, Cuxhaven, Helgoland, a turyści śródlądowi zorganizowali latem rejs na jeziora Mazurskie, w którym wzięło udział 22 osoby na czterech łodziach.

Po startach w regatach na terenie Opolszczyzny nasza załoga w klasie 420 – R. Gałka i J. Nawrocki wystartowała w Półfinałach Ogólnopolskiej Spartakiady, które odbyły się dnia 25-31.07 w Pucku zajmując bardzo odległe miejsce 39 na 41 startujących. Na częściowe usprawiedliwienie można zaliczyć złamanie masztu w jednym z pierwszych biegów i kontynuację regat na pożyczonym maszcie.

Ostatnie regaty Maluch-83 w Otmuchowie w dniach 8-9.10 w klasach Optymist i Cadet również nie przyniosły zadawalających wyników, ponieważ w klasie Optymist – R. Świderski był piąty, a w klasie Cadet – J.Cogiel i P. Duda zajęli 3 miejsce na 10 startujących.

W sezonie 1983 roku nasi zawodnicy zdobyli 2 klasy II, 2 klasy Młodzieżowe Złote, 7 klas Młodzieżowych Srebrnych. Przy coraz gorszych wynikach w regatach, trener stawiał coraz wyższe wymagania dotyczące zarobków i innych posunięć organizacyjnych, na co zarząd sekcji nie mógł się zgodzić i podjął decyzję o rozwiazaniu umowy. Zarząd sekcji stanął przed zadaniem kompletowania nowego zespołu instruktorskiego na następny sezon.

1984

Zajęcia szkoleniowe w tym sezonie zaczęli prowadzić instruktorzy Bronisław Rybicki, Witold Tomaszewski i Ireneusz Łanowski. W marcu odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze sekcji żeglarskiej i wybrano nowy zarząd w składzie: Jerzy Jałoszyński – komandor, Zbigniew Wawrzkiewicz, Andrzej Biesiekierski, Ryszard Rogowski, Witold Wróblewski, Ryszard Skubiński, Ryszard Wiącek, Szczepan Chadryś, Jerzy Łaćko i Wiesław Balcerek.

Aktualnie zawodnikami zajmują się instruktorzy bez formalnych uprawnień trenerskich z braku innego rozwiązania.

W kwietniu rozpoczął się kolejny kurs na stopień żeglarza i sternika jachtowego pod kierownictwem Zbigniewa Wawrzkiewicza.

W maju grupa turystów z naszej sekcji rozpoczęła przygotowania do rejsu zagranicznego na s/y Bies do Kilonii w miesiącu lipcu.

Po uroczystym otwarciu sezonu nawigacyjnego 28.04 rozpoczął się okres zajęć praktycznych dla zawodników na wodzie. Pod opieka nowego zespołu instruktorskiego zawodnicy nasi wystartowali w pierwszych tegorocznych regatach w Turawie, odbytych w dniach 2-3.06, którymi była tradycyjna impreza pod nazwą Białe Żagle na Turawie w klasach Cadet i Optymist. Nasi zawodnicy w klasie Cadet – J. Cogiel i W. Wawrzkiewicz zajęli miejsca 5 i 9. Drużynowo nasz zespół w tej klasie zdobył drugie miejsce. Najmłodsi zawodnicy startujący w klasie Optymist nie osiągneli dobrych wyników, gdyż najlepsze miejsce 4 zdobył K. Jałoszyński.

Następne regaty Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży w klasie 420, OK, Cadet, Optymist w dniach 9-10.06 na jeziorze Nyskim zorganizowane przez nasz klub odbyły się przy bardzo silnym wietrze i dla których te warunki okazały się za ciężkie. W klasie Cadet – J. Cogiel i T. Balas zajeli 3 miejsce, a załoga W. Wawrzkiewicz i J. Szadziul 7 miejsce. W klasie Optymist – K. Jałoszyński zajął 3 miejsce, a K. Pawlusiów – 6. W klasie 420 nasza załoga nie ukończyła regat z powodu wywrotki.

W Mistrzostwach Okręgu Juniorów w dniach 16-17.06 w Otmuchowie w klasie 420 – J. Sztandera i P. Bobin zajęli 3 miejsce, w klasie Cadet nasi zawodnicy zajęli ostatnie dwa miejsca, natomiast w klasie Optymist – K. Jałoszyński wywalczył 4 miejsce.

Turyści Zbigniew Kulig, Jerzy Łaćko, Witek Wróblewski, Ryszard Skubiński, Kazimiera Harapińska, Kazimierz Luty, Janusz Szczepankiewicz, Zbigniew Zawiślak i Ryszard Rogowski pod dowództwem Zbigniewa Wawrzkiewicza w dniach 5-16.07 wypłynęli na jachcie s/y €žBies€ w rejs z portem docelowym Kilonia odwiedzając Lubekę, Privall i TravemĂźnde.

W tym czasie od początku lipca zorganizowany został pod kierownictwem Bronisława Rybickiego na naszym ośrodku obóz szkoleniowo €“ wypoczynkowy dla 25 zawodników, pod nadzorem instruktorów J. Łanowskiego i W. Tomaszewskiego.

Z okazji święta Odrodzenia w dniu 22.07 odbyły się regaty na naszym jeziorze . W klasie Optymist pierwsze miejsce zajął K. Jałoszyński, a A. Malesa drugie. W Cadetach pierwsza była załoga M. Jurków i J.Cogiel, natomiast drugie miejsce zdobyli W. Wawrzkiewicz i K.Sławik. W klasie turystycznej €žOrion€ trzy pierwsze miejsca zajęli T. Michalski, J. Chirkowski i B. Kalisiewicz.

Ostatnie w sezonie regaty Maluch-84 w dniach 8-9.09 w Otmuchowie można zaliczyć do średnio udanych, gdyż w klasie Optymist nasi najlepsi zawodnicy K. Jałoszyński i K. Pawlusiów zajęli 7 i 9 miejsce na 26 startujących.W klasie Cadet było trochę gorzej i nasza najlepsza załoga J. Cogiel i K. Słowik zajęła 7 miejsce na 15 startujących.

We wrześniu W. Tomaszewski przestal pracować w sekcji jako instruktor, odszedł też z sekcji bosman Zdzisław Buczkowski i na jego miejsce zaangażowaliśmy Wita Flakowskiego. Podsumowanie sezonu okazało się nie gorsze niż podczas pracy kwalifikowanego trenera. Zawodnicy nasi zdobyli 6 klas Młodzieżowych Złotych oraz 10 Młodzieżowych srebrnych.

W końcu roku Zarząd Wodny jeziora rozpoczął naprawę i profilowanie brzegu jeziora w okolicy naszego ośrodka, wykonując również dla nas falochron na bazie naszego z opon, ale wykonawca po wyprofilowaniu brzegów nie zdążył zabezpieczyć ich kamieniami, narażając na rozmycie przez wysoką wiosenną wodę.

| ciąg dalszy nastąpi |                               | powrót do strony głównej |